Urolodzy - Urolodzy narzekają, że pacjenci wstydzą się rozmawiać o swoich problemach

MEDserwis.pl > Urolodzy >Urolodzy narzekają, że pacjenci wstydzą się rozmawiać o swoich problemach

Urolodzy narzekają, że pacjenci wstydzą się rozmawiać o swoich problemach

Nieotrzymanie moczu to schorzenie które może dotyczyć nawet jednej dziesiątej naszego społeczeństwa. Niestety nadal jest to trudny temat do rozmowy i wstydliwy. Niewiele ponad pięć procent cierpiących rozmawia na temat schorzeń urologicznych.
Mimo to że Polacy bardzo chętnie rozmawiają z najbliższą rodzina o zdrowiu, bo robi to blisko 70% z nas, niestety problemy urologiczne porucza jedynie 6%, a zdrowia seksualnego jedynie 2% Polaków.
Co ciekawe o problemach nowotworowych z najbliższymi rozmawia jedynie 14 %. To oczywiste, że łatwo nam się rozmawia o grypie, przeziębieniu czy wysokim cholesterolu, tym bardziej że widzimy np. w reklamach, ze na te choroby chorują zwykli, zadowoleni z życia ludzie. Jednak nadal nie zdajemy sobie sprawy, że nieotrzymanie moczu jest problemem który może dotknąć każdą kobietę
Lekarze skarż się, że przychodzą Ado nich głównie kobiety młodsze, o dużej wiedzy na tematy intymne, przygotowane do zadawania nawet najtrudniejszych pytań. Niezwykle rzadko zjawią się osoby starsze, a nawet zdarza się że w ich imieniu przychodzi rodzina. Niestety nie da się leczyć pacjenta „na opowiadanego”
Co w takim razie robić? Przede wszystkim trzeba zacząć od szczerej rozmowy w rodzinie, jeśli nauczymy się rozmawiać o swoich intymnych dolegliwościach z kimś bliskim, to rozmowa z lekarzem urologiem już łatwo pójdzie.
Problem nietrzymania moczu dotyczy głównie kobiet i narasta wraz z wiekiem, szacujemy, że po 60tce problemy te dotyczą ponad 50% osób.
Z czy zmagamy się najczęściej? Urolodzy informują, że dość powszechnym problemem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli problem przy kichaniu, kaszlu czy wysiłku fizycznym. Do tej sytuacji przyczyniają się powikłania poporodowe a także zmiany hormonalne okresu menopauzy.
Kolejnym dość często występującym problemem jest naglące nietrzymanie moczu, do którego predestynują choroby typu przerost gruczołu krokowego, chorby neurologiczne a także operacje miednicy mniejszej. Jest to tez objaw pęcherza nadreaktywnego.
Inne rodzaje nieotrzymania moczu mają z reguły charakter mieszany.
Najgorsze jest to, że pacjenci nie zdają sobie sprawy, że nieotrzymanie moczu to choroba w większości przypadków uleczalna. Stosowane metody chirurgiczne i farmakologiczne dają świetne rezultaty.
Łagodne postacie choroby daje się uleczyć nawet przez zastosowanie ćwiczeń Kegla bez użycia leków.
Urolodzy alarmują, ze schorzenia układu moczowego są istotne i musimy nauczyc się o nich rozmawiać. Nieleczone często prowadzą nie tylko do pogłębienia się choroby, ale także do obniżenia samooceny pacjenta, kłopotów w relacjach rodzinnych i intymnych ale także odsuwania się w relacjach towarzyskich i zawodowych.
Medserwis.pl
Urolodzy specjaliści informują

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 8903 [cc_f] => 935 )